Základné údaje Profil školy História školy Školský obvod

Profil školy

VEĽKOSŤ ŠKOLY

Základná škola v Ratkovej je plnoorganizovaná základná škola, so všetkými ročníkmi, ktorá má v školskom roku 2023/2024 12 tried. Na prvom stupni v ročníkoch 1. - 4. sú 4 triedy, na druhom stupni v ročníkoch 5. - 9.  4 triedy. V škole sú zriadené aj 4 špeciálne triedy - 2. ročník, 3. a 4. ročník sú spojené, 6. ročník, 7.,8. a 9. ročník sú spojené.

Škola má 2 odborné učebne. 6 tried a 1 učebňa sú vybavené interaktívnou tabuľou. Je to typ vidieckej školy s veľkou spádovou oblasťou. Škola je umiestnená na kopci, nad obcou Ratková v peknom, tichom prostredí obklopená zeleňou a oddychovým areálom, ktorý sa využíva na vyučovanie, voľnočasové činnosti a športové aktivity.

CHARAKTERISTIKA ŽIAKOV

Školu navštevujú žiaci z Ratkovej a okolitých obcí v školskom obvode – Ratkovská Lehota, Sása, Rybník-Brusník, Ratkovské Bystré, Ploské, Hrlica, Rovné, Potok, Poproč a Ratkovská Suchá. Počet žiakov k 15. septembru 2023 - 175 žiakov. Časový rozvrh je prispôsobený grafikonu autobusovej prepravy.

ZAMERANIE ŠKOLY A STUPEŇ VZDELANIA

Naším cieľom je:

-  viesť žiakov k zodpovednosti za svoje zdravie,

-  vážili si sami seba, aj iných,

-  získali praktické vedomosti, ktoré využijú v živote,

-  získali vzťah k práci (v regióne je vysoká nezamestnanosť),

-  vedeli komunikovať v slovenskom jazyku, lebo doma hovoria nárečím, rómsky a maďarsky,

-  rozvíjať u nich základné pracovné návyky realizujeme prvky environmentálnej, ekologickej  výchovy k zdravému životnému štýlu,

- zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a zo sociálne znevýhodneného prostredia,

-  neoddeliteľnou súčasťou je ich výchova, budovanie dobrých vzájomných vzťahov, vedenie k vzájomnej úcte, tolerancii, vzájomnému pochopeniu, pokoju a pohode.

ZABEZPEČENIE VYUČOVANIA PRE ŽIAKOV SO ŠPECIÁLNYMI VÝCHOVNO-VZDELÁVACÍMI POTREBAMI

Žiaci sú zaradení v bežných triedach, kde pracujú podľa individuálnych výchovno-vzdelávacích plánov.

Spolupracujeme s CPPP a P v Revúcej, SŠCPP v Poltári, s detskými lekármi.

KONTAKT:

CPPPaP Revúca

Kollárova 11

050 01  Revúca

Telefón: 058/4426053

Web: https://www.cppra.sk/

SŠCPP pre deti a žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami

13. januára 716/23

987 01  Poltár

Telefón:

0911/243882, 0948/350676

Web: www.centrumpoltar.eu

Pre žiakov s mentálnym postihnutím máme vytvorené špeciálne triedy, kde sú vzdelávaní podľa osnov ŠZŠ.

Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia je venovaný patričný individuálny prístup. Učitelia sa im viac venujú, spolupracujeme s rodičmi, obecnými úradmi a je im poskytovaná materiálna pomoc.