Kritéria školskej spôsobilosti Odklad PŠD Podpisy zákonných zástupcov a doručovanie rozhodnutia Priestupok - pokuta Štúdium v zahraničí Termíny Tlačivá Usmernenie k zápisu do 1. ročníka a prijímaniu detí na vzdelávanie v ZŠ

Usmernenie k zápisu do 1. ročníka a prijímaniu detí na vzdelávanie v ZŠ

Nástup dieťaťa do školy je významným medzníkom v jeho živote.

Je podmienený dosiahnutím telesnej, rozumovej, sociálno-citovej a pracovno-motivačnej spôsobilosti dieťaťa, aby bez problémov zvládlo nároky, ktoré na neho kladie škola.

Pre vstup dieťaťa do školy je v našich podmienkach stanovená veková hranica a to dovŕšenie šiesteho roku fyzického veku dieťaťa k 31.8.

Na zápis dieťaťa do 1. ročníka je potrebné priniesť rodný list dieťaťa, občiansky preukaz zákonného zástupcu, doklad zdôvodňujúci neprítomnosť druhého zákonného zástupcu.

Pri zápise dieťaťa do 1. ročníka sa vyžaduje prítomnosť OBOCH zákonných zástupcov dieťaťa (osoby uvedené v rodnom liste dieťaťa), ktorých totožnosť sa overuje na základe občianskeho preukazu.

V prípade, že dieťa nespĺňa kritéria školskej zrelosti, tak školský zákon tiež umožňuje požiadať materskú školu o POKRAČOVANIE plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole.

K tejto žiadosti zákonný zástupca musí doložiť materskej škole aj:

• písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
  • písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast,
  • informovaný súhlas zákonného zástupcu (podpísaný obidvomi zákonnými zástupcami).

Výnimočné prijatie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) nedovŕši šiesty rok veku, ak zákonný zástupca pri zápise predloží riaditeľovi školy súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast.

Zákonný zástupca môže požiadať o prijatie dieťaťa na vzdelávanie v základnej škole aj v prípade, ak dieťa nedovŕši k 31. augustu 2024 (vrátane) šesť rokov veku a v školskom roku 2023/2024 neplnilo povinné predprimárne vzdelávanie.

Usmernenie k zápisu do 1. ročníka a úvodného ročníka ZŠ