Šikana a kyberšikana môžu mať značný negatívny vplyv na psychické, emocionálne a sociálne blaho detí. Vedomosť o tom, aké možné dopady má šikana a kyberšikana na deti je dôležitá aj pre schopnosť včas rozpoznať, že sa dieťa stalo jej obeťou a podať jej/mu adekvátnu pomoc.
Predstavíme 7 častých dopadov kyberšikany a šikany.
Časté ponižovanie a útoky môžu viesť k strate sebadôvery a sebavedomia. Šikanované deti môžu o sebe, svojich schopnostiach a hodnote ako osoby začať pochybovať.
Šikanované deti sa zvyknú sociálne izolovať od ostatných členov skupiny a vyhýbať sa interakciám s rovesníkmi, keďže sa cítia odstrčené. Tento pocit izolácie môže ďalej zhoršiť ich psychický stav a pocity osamelosti.
Jednou z úloh učiteľa je vnímať a sledovať náladu a klímu v triede, vďaka čomu môže spozorovať, že niektoré dieťa je outsiderom alebo sa ostatných stráni. Môže tak veľmi skoro odhaliť obete šikany a kyberšikany.
Niektoré deti môžu dôsledkom šikany zažívať aj fyzické problémy, ako ťažkosti so zaspávaním, nespavosťou, či stratou chuti do jedla.
Šikana môže mať negatívny vplyv aj na akademické výsledky detí, pretože môže ovplyvniť ich schopnosť sústrediť sa, zapojiť sa do vyučovania a účinne sa učiť.
Šikanované deti tiež často zažívajú úzkosť, depresiu a ďalšie psychické problémy v dôsledku neustáleho stresu a napätia. V takomto prípade je vhodné vyhľadať odborníka.
Veľmi nebezpečné u šikanovaných detí je zvýšené riziko sebapoškodzovania a samovražedných myšlienok v dôsledku intenzívneho emocionálneho utrpenia a pocitu bezvýchodiskovosti.
Pri niektorých obetiach šikany môže ísť o trvalý negatívny psychologický stav, takže šikana môže ovplyvniť ich pocity a správanie aj v dospelosti.